Omnia Hotel Relax & Wellness - Pěší turistika - Janské Lázně léto

Pěší turistika – Janské Lázně

Pěší turistika - Janské Lázně 1

Staré dobré lázeňské cesty

Kdysi byly Janské Lázně protkány desítkami cest a cestiček, po kterých se promenádovaly dámy v šatech a kloboucích, galantní muži je zvali na šálek kávy a k tomu jim denně vyhrávala lázeňská kapela. Mnoho cest a krásných lázeňských domů již zaniklo, ale neopakovatelná atmosféra lázeňského místa, umocněná horskými sceneriemi, nezmizela. Jen někdy není vidět na první pohled… Staré dobré lázeňské cesty vás provedou zajímavými místy v Janských Lázních. Cesty jsou pouze doporučené, proto podoba vaší procházky je zcela na vás. Kromě starých lázeňských domů a krásné horské přírody potkáte řadu zastavení, která připomínají historii i současnost Janských Lázní.

Kolonáda

Secesní kolonáda z roku 1904, navržená vídeňským architektem Brangem, se nachází v centru města. Kolonáda byla postavena po zasypání údolí Janského potoka, který dnes protéká podzemním tunelem pod ní. Současná úprava promenády je z roku 2008.

Pěší turistika - Janské Lázně 2 - Kolonáda
Pěší turistika - Janské Lázně 3 - Socha Krakonoše

Socha Krakonoše

Pískovcová socha Krakonoše, která zdobí Horní promenádu, byla zhotovena trutnovským sochařem Zeippeltem k příležitosti velké výstavy českých Němců v Liberci v roce 1906.

Venkovní galerie

Dobové černobílé fotografie na Horní promenádě vedoucí od kolonády ke katolickému kostelu Sv. Jana Křtitele vám připomenou podobu města a lázní od konce 19. století do současnosti.

Pěší turistika - Janské Lázně 4 - Venkovní galérie
Pěší turistika - Janské Lázně 5 - Starostuv pramen

Starostův pramen

V Rudolfově údolí, nedaleko světoznámé dětské léčebny Vesna, se nachází jeden z dochovaných janskolázeňských pramenů. Vydatný, studený přírodní pramen dříve nesl jméno starosty města Exnera, dnes se mu říká prostě – Starostův.

Skokanský můstek

Skokanský můstek postavený roku 1924 dnes připomíná naučná cedule v centru města u evangelického kostela. Pokud se vydáte k bývalé věži můstku na Středním hřebeni, můžete vyzkoušet pohyblivý model můstku či posedět na obřích saních rohačkách.

Více o jeho významu zde http://www.freiheit.cz/3-vesely-vylet–informacni-centrum-sezonni-noviny/443-janske-lazne–ms-1925.html

Pěší turistika - Janské Lázně 6 - Skokanský můstek
Pěší turistika - Janské Lázně 7 - Česko-německá glorietta

Česko-německá glorietta

Česko-německou historii zdejšího kraje, který ležel na území Sudet, si můžete připomenout u repliky glorietty (altánku). Kousek od glorietty se nachází Kříž smíření.

Venkovní škola

Venkovní učebna poslouží všem jako místo odpočinku při procházkách po Janských Lázních. Procvičit své znalosti z hodin zeměpisu, matematiky, češtiny či přírodopisu vám pomohou interaktivní tabule.

Obrazy z dějin Janských Lázní

Ilustrovaná šestimetrová časová osa, umístěná v parčíku před Lesním domem, vás zábavnou formou provede dějinami Janských Lázní od pradávna až do současnosti. Časová osa je rozdělená do 12 komiksových obrazů s událostmi, které se staly od bájného objevení pramene až do dneška. V budoucnu bychom rádi tyto obrazy vydali i knižně.

Klausův důl

Jedním z nejromantičtějších míst v Krkonoších je Klausův důl (někdy také Těsný důl), dříve určený k plavení dřeva. Během půlkilometrové vycházkové trasy po břehu Černohorského potoka narazíte i na odpočinkové místo s vodními hrátkami.

Pěší turistika - Janské Lázně 10 - Klausův důl
Pěší turistika - Janské Lázně 11 - Truhla u Harfy

Truhla u Harfy

Tajemná truhla vám odhalí tajemství starých legend, které vyprávějí prastaré příběhy o nepřístupné tajuplné skále Harfa, tyčící se nad Janskými Lázněmi.

Černá hora – Pec pod Sněžkou s kočárkem

Na tomto výletě se z Janských Lázní na horní stanici lanové dráhy na Černé hoře dopravíme osmimístnou kabinkou Doppelmayer, čímž si ušetříme sílu při překonávání téměř 570 metrů převýšení. Od rozhledny na Černé hoře se přes rozcestí Černá bouda, naučnou stezku Černohorské rašeliniště, sedlo pod Kolínskou boudou a kolem Pražské boudy dostaneme do Pece pod Sněžkou. Lanovka Černohorský expres převáží kočárky zdarma, a proto lze výlet podniknout i s malými dětmi, uvádíme speciální trasu s mapou pro kočárky.

Pro přepravu z Pece pod Sněžkou do Janských Lázní využijeme turistický autobus TourBus. V Janských Lázních má autobus zastávku na parkovišti pod dolní stanicí lanové dráhy „Černohorský expres“, asi 500 metrů západně od centra Janských Lázní. V Peci pod Sněžkou jsou zastávky Infocentrum Turista a autobusové nádraží.

https://www.vylety-zabava.cz/geo/trasa.php?id=6037002

Černá hora – Pec pod Sněžkou bez kočárku

Po vystoupení z kabinkové lanovky na Černé hoře je naším prvním zastavením 100 metrů vzdálená rozhledna Panorama. Její vyhlídková plošina za příznivého počasí poskytuje kruhový výhled do širokého okolí. Poté pokračujeme na rozcestí Černá hora – Sokolská bouda. Od zchátralé Sokolské boudy jdeme po horském hřebeni vedeni žlutou turistickou značkou. Kolem Kábrtovy boudy a Kiosku U Staré lanovky dorazíme na rozcestí Černá bouda se stejnojmennou horskou chatou. Z těchto míst se otevírá krásný pohled na horu Sněžku, Obří a Modrý důl či Studniční horu. Nachází se tu restaurace, venkovní posezení a dětské hřiště. Odtud navážeme na modrou turistickou značku, po níž klesáme na rozcestí Nad Pardubickými boudami a následně po zelené k Pardubickým boudám.

Kousek za Pardubickými boudami zabočíme doleva a napojíme se na naučnou stezku Černohorské rašeliniště. Nejdříve pozvolna stoupáme po kamenité cestě, později přejdeme na povalový chodník. V severní části rašeliniště se připojuje žlutá turistická značka a je zde odbočka na Hubertovu vyhlídku s posezením, ze které se nabízí pohled na hlavní krkonošský hřeben se Sněžkou. Na západním okraji naučné stezky se nalézá dřevěná vyhlídková věž poskytující pěkný pohled na samotné rašeliniště. Na šesti informačních panelech naučné stezky se seznámíme s místní flórou a faunou.

Po projití NS Černohorské rašeliniště se na rozcestí Václavák napojíme na červenou turistickou značku, po které převážně klesáme na rozcestí Pod Kolínskou boudou a po následujících 400 metrech jsme u Kolínské boudy. Zatím, co si rodiče mohou sednout venku a dát si něco z nabídky restaurace, děti se zabaví na pískovišti, skluzavce, trampolíně, v pohádkové chaloupce anebo mohou pozorovat zvířátka, která tu chovají.

Po odpočinku pokračujeme po červené a žluté turistické značce na rozcestí Lučiny – Pražská bouda, odkud po žluté začneme klesat. Procházíme mezi horskými chalupami, užíváme si panoramatické výhledy na krkonošské vrcholky a horské město Pec pod Sněžkou. U Husovy boudy je vyhlídkový informační panel. Od rozcestí Husova bouda po modré turistické značce postupně klesáme lyžařským areálem Pec pod Sněžkou do centra tohoto střediska.

https://www.vylety-zabava.cz/geo/trasa.php?id=6037

Okolí Jánských lázní

Výlet začíná u hotelu Lesní dům na okraji Janských Lázní. Odtud stoupáme po červené vzhůru lesem a dále po kamenité cestě do Těsného dolu. Od rozcestí pokračujeme stále po červené k Loučným boudám a po silnici vzhůru okolo lanovky k její horní stanici k Sokolské boudě a k horskému hotelu Černá bouda. Zde zahneme vpravo a po modré klesáme k rozcestí U Pardubických Bud. Trasa dále vede po zelené kolem samoty Velké Pardubické Boudy svahem Světlé hory, kolem skaliska Modré kameny k Modrokamenné boudě. U Modrokamenné boudy odbočíme vpravo a po modré scházíme zpátky k hotelu Lesní dům v Janských lázních.

https://www.ceskehory.cz/turistika/janske-lazne.html

Pěší turistika - Janské Lázně 13 - Okoli Janskych Lázní

Z Jánských Lázní k Černohorským vodopádům a zpět

https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/z-janskych-lazni-k-cernohorskym-vodopadum-a-zpet_36/

Od Hospůdky na Formánkách v Janských Lázních jděte po žluté turistické trase Těsným dolem. Menší kaskády Černohorského potoka uvidíte už cestou. Největší až 4 metry vysoký vodopád najdete na konci trasy dlouhé asi jeden a půl kilometru. Zpět se dostanete po stejné cestě. Děti budou asi pospíchat. U Hospůdky na Formánkách je totiž čeká dětské hřiště s obří trampolínou a minigolfem.

Délka trasy 2,4 km

Z Černé hory po Zvonkové cestě do Jánských Lázní

https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/vylet-4_4/

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy ČERNOHORSKÝ EXPRESS po asfaltové cestě k Zinneckerovým Boudám, kde odbočíte vlevo, následně scházíte po lesní cestě úbočím Černé hory nad Těsným dolem do Janských Lázní k hotelu Lesní dům. Od rozcestí U malých Pardubických Bud je trasa vedená jako červená turisticky značená cesta.

Délka trasy 5 km

Z Černé hory přes Hoffmanovy Boudy do Jánských Lázní

https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/vylet-5_5/

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy ČERNOHORSKÝ EXPRESS po asfaltové cestě k Sokolské boudě. Odtud vede žlutě značená pěšina na Zrcadlovky. Na rozcestí U Zrcadlových Bud odbočte vlevo a pokračujte po modré značce až na další rozcestí Nad Hoffmannovou boudou. Zde odbočte mírně vpravo opět na žlutou značku a pokračujte na Hoffmannovy Boudy. Přejděte hlavní silnici a narazíte na zelenou značku, po které dojdete zpět k dolní stanici lanovky Černohorský Express.

Délka trasy 5,2 km; 1,20 hod
Trasa je v první třetině velmi náročná, není vhodná pro kočárky 

Z Černé hory přes Vlašské Boudy do Velké Úpy

https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/vylet-6_6/

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy ČERNOHORSKÝ EXPRESS po žluté turistické značce kolem Sokolské boudy na rozcestí k Černé boudě a dále až na Václavák. Zde cesta odbočuje vpravo okolo Černohorského rašeliniště a přes Hubertovu vyhlídku přijdete na Pěticestí. Z Pěticestí se vydáte po strmé lesní pěšině k Vlašským Boudám. Tady se napojíte na část vycházkové trasy Aichelburg a přes Hlušiny pozvolně sestupujte až do Velké Úpy. Zpět do Janských Lázní můžete jet TourBUSem.

Délka trasy: 6,8 km; 1,45 hod 
Trasa je středně obtížná, není vhodná pro kočárky

Pěší turistika - Janské Lázně 18 - Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Černá hora

Rozhledna Panorama na Černé hoře (1289 m) u Jánských Lázní byla vybudována z původního sloupu bývalé lanové dráhy. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Krkonoš s nejvyšší Sněžkou, dále oblast Podkrkonoší, Náchodsko, Orlické hory, Jizerské hory a další oblasti.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-panorama-na-cerne-hore