Aktivity - Janské Lázně - Běžecké lyžování 4

Skilanglauf

Aktivity - Janské Lázně - Běžecké lyžování 1

101 km Langlaufloipen im östlichen Riesengebirge.

Auf den Kämmen des östlichen Riesengebirges werden regelmäßig Langlaufloipen gespurt. Am beliebtesten sind die Rundstrecken auf den Bergen Černá hora und Světlá hora. Aber auch in der Umgebung von Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl, Malá Úpa und Svoboda nad Úpou finden Sie präparierte Loipen.

https://www.skiresort.cz/aktivity/bezecke-trate/

Velký okruh kolem Černé hory

Černá hora má hned několik variant pro milovníky běžek. Na tomto okruhu je možné si vybrat startovní místo. 

Popis trasy

Lze začít na Hoffmanově boudě nad Jánskými Lázněmi odkud vede krátká cesta lesem, po červené značce k modře značené trase tzv. Lobkovicově cestě nebo je možné napojit se na modrou stezku u silnice v blízkosti místa kde končí sjezdovka z Černé hory. Poté cesta pokračuje po modré značce až na Zrcadlovku a úbočím Černé hory s krásnými výhledy do podhůří. 

Aktivity - Janské Lázně - Běžecké lyžování 2
Aktivity - Janské Lázně - Běžecké lyžování 4

Modrá stezka vede na rozcestí U Kolínské, odkud dále pokračuje stoupáním vpravo po červené přes Václavák ke křižovatce cest u vleku pod Černou boudou. Odtud pokračuje cesta vlevo zhruba 500 metrů po svážnici vedoucí kvalitní lyžařskou stopou ke křižovatce kde se odbočí vlevo dolů po modré značce a zhruba po dalších 500 metrech dál po zelené značce. Cesta vede okolo Pardubických bud a pořád dolů po cestě T až na rozcestí Nad Modrými kameny. Z tohoto rozcestí trasa pokračuje vlevo po žluté značce na Krausovy boudy. 

Pod boudami na rozcestí se odbočí vpravo na upravenou širokou lesní cestu, která není značena jelikož turistické trasy vedoucí z Křižovatky nad Modrými kameny vedou strmě lesem dolů. Cesta pokračuje k rozcestí u Modrokamenné boudy. Odtud vede dál vpravo po modré značce až do centra Jánských Lázní.   

Body trasy: Hoffmanova bouda – Lobkovicova cesta – Zrcadlovky – U Kolínské – Václavák – Pardubické boudy – Modré kameny – Krausovy boudy – rozcestí u Modrokamenné boudy – Jánské Lázně

Náročnost: Středně náročná trasa

Celková délka: Délka trasy je podle vybraného startovního místa 21 až 23 km.

Malý okruh kolem Černé hory

Tento okruh se začíná vyjetím pomocí lanovky na Černou horu. Trasa začíná od horní stanice lanovky po červené značce okolo Sokolské boudy.

Popis trasy

Za boudou se odbočí vlevo na turistickými značkami neznačený běžecký okruh se stopami. Po okruhu se pokračuje až ke křižovatce u vleku pod Černou boudou, odtud dál po stopách po svážnici k místu kde se bude 2x křižovat sjezdovka z Černé hory. Zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti na lyžaře přijíždějící zprava. Při překřižování se s vlekem Anděl je opět potřeba dávat pozor, vlek se nezastaví. Pote cesta narazí na silnici, která vede z Černé hory a je také využívána jako sáňkařská dráha po které jezdi i sjezdaři. Odtud se pokračuje vlevo a přijde další přejezd přes sjezdovku, kde je opět potřeba dávat pozor. 

Aktivity - Janské Lázně - Běžecké lyžování 3
Aktivity - Janské Lázně - Běžecké lyžování 5

Ještě jednou se bude cesta křižovat se sjezdovku a to v zatáčce nad Zineckerovými boudami zhruba po 100 metrech. Nad hlavami bude projíždět lanová dráha. Z tohoto místa pokračuje cesta již klidněji pořád dolů do levotočivé zatáčky pod Zrcadlovkami až k místu, kde je lanová dráha. Zde budou přijíždět sjezdaři zleva a je zapotřebí dat pozor při mírném sjezdu k silnici kde se pojede společně se sjezdaři. Silnice vede buď na parkoviště k lanové dráze nebo do centra Jánských Lázní.

Body trasy: Horní stanice lanovky Černá hora – Sokolská bouda – vlek pod Černou horou – vlek Anděl – Zineckerova bouda – Zrcadlovky – Jánské Lázně

Náročnost: Středně náročná

Celková délka: cca 10 km