logo
waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


PĚŠÍ TURISTIKA


STARÉ DOBRÉ LÁZEŇSKÉ CESTY


Kdysi byly Janské Lázně protkány desítkami cest a cestiček, po kterých se promenádovaly dámy v šatech a kloboucích, galantní muži je zvali na šálek kávy a k tomu jim denně vyhrávala lázeňská kapela. Mnoho cest a krásných lázeňských domů již zaniklo, ale neopakovatelná atmosféra lázeňského místa, umocněná horskými sceneriemi, nezmizela. Jen někdy není vidět na první pohled… Staré dobré lázeňské cesty vás provedou zajímavými místy v Janských Lázních. Cesty jsou pouze doporučené, proto podoba vaší procházky je zcela na vás. Kromě starých lázeňských domů a krásné horské přírody potkáte řadu zastavení, která připomínají historii i současnost Janských Lázní.

waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


1 Kolonáda


Secesní kolonáda z roku 1904, navržená vídeňským architektem Brangem, se nachází v centru města. Kolonáda byla postavena po zasypání údolí Janského potoka, který dnes protéká podzemním tunelem pod ní. Současná úprava promenády je z roku 2008.

waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


2 Socha Krakonoše


Pískovcová socha Krakonoše, která zdobí Horní promenádu, byla zhotovena trutnovským sochařem Zeippeltem k příležitosti velké výstavy českých Němců v Liberci v roce 1906.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


3 Venkovní galerie


Dobové černobílé fotografie na Horní promenádě vedoucí od kolonády ke katolickému kostelu Sv. Jana Křtitele vám připomenou podobu města a lázní od konce 19. století do současnosti.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


4 Starostův pramen


V Rudolfově údolí, nedaleko světoznámé dětské léčebny Vesna, se nachází jeden z dochovaných janskolázeňských pramenů. Vydatný, studený přírodní pramen dříve nesl jméno starosty města Exnera, dnes se mu říká prostě – Starostův.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


5 Skokanský můstek


Skokanský můstek postavený roku 1924 dnes připomíná naučná cedule v centru města u evangelického kostela. Pokud se vydáte k bývalé věži můstku na Středním hřebeni, můžete vyzkoušet pohyblivý model můstku či posedět na obřích saních rohačkách.

Více o jeho významu zde http://www.freiheit.cz/3-vesely-vylet--informacni-centrum-sezonni-noviny/443-janske-lazne--ms-1925.html


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


6 Česko-německá glorietta


Česko-německou historii zdejšího kraje, který ležel na území Sudet, si můžete připomenout u repliky glorietty (altánku). Kousek od glorietty se nachází Kříž smíření.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


7 Venkovní škola


Venkovní učebna poslouží všem jako místo odpočinku při procházkách po Janských Lázních. Procvičit své znalosti z hodin zeměpisu, matematiky, češtiny či přírodopisu vám pomohou interaktivní tabule.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


8 Obrazy z dějin Janských Lázní


Ilustrovaná šestimetrová časová osa, umístěná v parčíku před Lesním domem, vás zábavnou formou provede dějinami Janských Lázní od pradávna až do současnosti. Časová osa je rozdělená do 12 komiksových obrazů s událostmi, které se staly od bájného objevení pramene až do dneška. V budoucnu bychom rádi tyto obrazy vydali i knižně.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

9 Klausův důl


Jedním z nejromantičtějších míst v Krkonoších je Klausův důl (někdy také Těsný důl), dříve určený k plavení dřeva. Během půlkilometrové vycházkové trasy po břehu Černohorského potoka narazíte i na odpočinkové místo s vodními hrátkami.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves


10 Truhla u Harfy


Tajemná truhla vám odhalí tajemství starých legend, které vyprávějí prastaré příběhy o nepřístupné tajuplné skále Harfa, tyčící se nad Janskými Lázněmi.


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

10 Černá hora – Pec pod Sněžkou s kočárkem


Na tomto výletě se z Janských Lázní na horní stanici lanové dráhy na Černé hoře dopravíme osmimístnou kabinkou Doppelmayer, čímž si ušetříme sílu při překonávání téměř 570 metrů převýšení. Od rozhledny na Černé hoře se přes rozcestí Černá bouda, naučnou stezku Černohorské rašeliniště, sedlo pod Kolínskou boudou a kolem Pražské boudy dostaneme do Pece pod Sněžkou. Lanovka Černohorský expres převáží kočárky zdarma, a proto lze výlet podniknout i s malými dětmi, uvádíme speciální trasu s mapou pro kočárky.

Pro přepravu z Pece pod Sněžkou do Janských Lázní využijeme turistický autobus TourBus. V Janských Lázních má autobus zastávku na parkovišti pod dolní stanicí lanové dráhy „Černohorský expres“, asi 500 metrů západně od centra Janských Lázní. V Peci pod Sněžkou jsou zastávky Infocentrum Turista a autobusové nádraží.

https://www.vylety-zabava.cz/geo/trasa.php?id=6037002

waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

11 Černá hora – Pec pod Sněžkou bez kočárku


Po vystoupení z kabinkové lanovky na Černé hoře je naším prvním zastavením 100 metrů vzdálená rozhledna Panorama. Její vyhlídková plošina za příznivého počasí poskytuje kruhový výhled do širokého okolí. Poté pokračujeme na rozcestí Černá hora – Sokolská bouda. Od zchátralé Sokolské boudy jdeme po horském hřebeni vedeni žlutou turistickou značkou. Kolem Kábrtovy boudy a Kiosku U Staré lanovky dorazíme na rozcestí Černá bouda se stejnojmennou horskou chatou. Z těchto míst se otevírá krásný pohled na horu Sněžku, Obří a Modrý důl či Studniční horu. Nachází se tu restaurace, venkovní posezení a dětské hřiště. Odtud navážeme na modrou turistickou značku, po níž klesáme na rozcestí Nad Pardubickými boudami a následně po zelené k Pardubickým boudám.

Kousek za Pardubickými boudami zabočíme doleva a napojíme se na naučnou stezku Černohorské rašeliniště. Nejdříve pozvolna stoupáme po kamenité cestě, později přejdeme na povalový chodník. V severní části rašeliniště se připojuje žlutá turistická značka a je zde odbočka na Hubertovu vyhlídku s posezením, ze které se nabízí pohled na hlavní krkonošský hřeben se Sněžkou. Na západním okraji naučné stezky se nalézá dřevěná vyhlídková věž poskytující pěkný pohled na samotné rašeliniště. Na šesti informačních panelech naučné stezky se seznámíme s místní flórou a faunou.

Po projití NS Černohorské rašeliniště se na rozcestí Václavák napojíme na červenou turistickou značku, po které převážně klesáme na rozcestí Pod Kolínskou boudou a po následujících 400 metrech jsme u Kolínské boudy. Zatím, co si rodiče mohou sednout venku a dát si něco z nabídky restaurace, děti se zabaví na pískovišti, skluzavce, trampolíně, v pohádkové chaloupce anebo mohou pozorovat zvířátka, která tu chovají.

Po odpočinku pokračujeme po červené a žluté turistické značce na rozcestí Lučiny – Pražská bouda, odkud po žluté začneme klesat. Procházíme mezi horskými chalupami, užíváme si panoramatické výhledy na krkonošské vrcholky a horské město Pec pod Sněžkou. U Husovy boudy je vyhlídkový informační panel. Od rozcestí Husova bouda po modré turistické značce postupně klesáme lyžařským areálem Pec pod Sněžkou do centra tohoto střediska.

https://www.vylety-zabava.cz/geo/trasa.php?id=6037

waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

12 Okolí Jánských lázní


Výlet začíná u hotelu Lesní dům na okraji Janských Lázní. Odtud stoupáme po červené vzhůru lesem a dále po kamenité cestě do Těsného dolu. Od rozcestí pokračujeme stále po červené k Loučným boudám a po silnici vzhůru okolo lanovky k její horní stanici k Sokolské boudě a k horskému hotelu Černá bouda. Zde zahneme vpravo a po modré klesáme k rozcestí U Pardubických Bud. Trasa dále vede po zelené kolem samoty Velké Pardubické Boudy svahem Světlé hory, kolem skaliska Modré kameny k Modrokamenné boudě. U Modrokamenné boudy odbočíme vpravo a po modré scházíme zpátky k hotelu Lesní dům v Janských lázních.

https://www.ceskehory.cz/turistika/janske-lazne.html

waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

13 Z Jánských Lázní k Černohorským vodopádům a zpět


Kratší výlet pro děti, který budou milovat – 2,4km

https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/z-janskych-lazni-k-cernohorskym-vodopadum-a-zpet_36/


waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

14 Z Černé hory po Zvonkové cestě do Jánských Lázní


https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/vylet-4_4/

5 kmwaveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

15 Z Černé hory přes Hoffmanovy Boudy do Jánských Lázní


https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/vylet-5_5/

5,2 km
waveswaveswaves
waveswaveswaves
waveswaves

16 Z Černé hory přes Vlašské Boudy do Velké Úpy


https://leto.skiresort.cz/informace/soutez/vylet-6_6/

6,8 km